„Jest w nas pasja”


1 kwietnia w Warszawie odbyło się bezpłatne szkolenie dla księgarzy pt. „Organizacja zajęć w księgarni dla najmłodszych czytelników” zorganizowane przez firmę Biblioteka Analiz w ramach zadania „Partnerstwo dla książki” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W szkoleniu uczestniczyło 26 księgarzy (a właściwie 25 księgarek i jeden księgarz), którzy reprezentowali księgarnie: Baja Book, Badet, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Główną Księgarnię Naukową, Kluboksięgarnię Mamy to, Korekty, Książnicę Polską – Księgarnię Literacką, Księgarnię ABC, Księgarnię Franciszkańską,  Księgarnię Róża, Księgarnię Rodzinną Szymelka, Księgarnię Orla, Księgarnię Ossolineum, Księgarnię MR, Między Słowami, Skład Główny, Spółdzielnię Ogniwo, Studnię trzech Cesarzy, Warszawiankę, Zaczytaną Kurę i Zaczytanie.

Celem szkolenia było podniesienie kompetencji księgarzy z księgarń stacjonarnych w obszarze organizacji spotkań dla najmłodszych czytelników i praktycznych umiejętności pracy z dziećmi, pokazanie dzieciom, że książka to piękny przedmiot, opowiadający historię; oswajanie dzieci z książką, z nawykiem odwiedzania księgarni i kupowania w niej książek; promowanie budowy i rozwoju księgozbiorów domowych, w tym stałej, niewymuszonej obecności książki w pokojach dziecięcych.

Małgorzata Narożna omówiła m.in. jak zorganizować spotkanie dla grup przedszkolnych i szkolnych przybliżające działanie magicznego miejsca, jakim jest księgarnia. Szczególnie lokalna księgarnia. Dzieci mogą dowiedzieć się z niego, na czym polega praca księgarza i posłuchać, jak może być ona inspirująca i twórcza. “Wizyta w księgarni  to niepowtarzalna okazja dla nauczycieli i opiekunów, by przed ich podopiecznymi otworzyły się drzwi do niezwykłego świata literatury. Spotkanie pobudzi wyobraźnię i ciekawość, udowodniając, że w nowoczesnym, rozpędzonym świecie zawsze znajdzie się miejsce na chwilę spędzoną w towarzystwie ciekawej książki” – mówiła szczecińska księgarka.

Każdy uczestnik otrzymał również autorski scenariusz na przeprowadzenie zajęć.

Zaletą warsztatów było praktyczne podejście do przedstawianych zagadnień, poparte długoletnim doświadczeniem zawodowym prowadzącej – Małgorzaty Narożnej, księgarki dyplomowanej, współzałożycielki autorskiej kluboksięgarni FiKa w Szczecinie, absolwentki Polskiej Akademii Księgarstwa, członkini Polskiej Sekcji IBBY, absolwentki studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku „Literatura dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności”. Przez Polską Sekcję IBBY została uhonorowana nagrodą główną w kategorii “upowszechnianie czytelnictwa” za “integrowanie społeczności lokalnej wokół książki dziecięcej”. W marcu z rąk prezydenta Szczecina odebrała nagrodę Magnolie Biznesu w kategorii “Sztuka, Kultura, Nauka”.

Szkolenie to było również okazją do wymiany doświadczeń i bliższego poznania między samymi uczestnikami. “Jest w nas pasja i moc” – podsumowała spotkanie Małgorzata Narożna.

Uczestnicy bardzo wysoko ocenili szkolenie – tak wynika z analiz ankiet, w których poprosiliśmy uczestników o przyznanie ocen poszczególnym osobom prowadzącym i organizatorowi. Średnia ocena ogólna wynosi 4,8 (skala punktowa od 1 do 5, gdzie 5 jest najwyższą notą).

A już 6 czerwca kolejne bezpłatne szkolenie dla księgarzy – „Social media bądź widoczny! Narzędzia i metody zaawansowane”.

Projekt realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Autor: (ET)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.